23.04.2018

Щодо внесення змін до Закону України «Про відходи»

      З 1 січня 2018 року в Україні запрацювали зміни до Закону України «Про відходи», які передбачають сортування сміття та заборону на поховання неперероблених побутових відходів. Згідно з Законом, великогабаритні, ремонтні та небезпечні відходи у складі побутових належить збирати окремо від інших видів, а небезпечні відходи повинні відділяти на етапі збирання чи сортування. Далі їх потрібно передавати спеціалізованим підприємствам, які мають ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами. А термічна обробка (спалювання) побутових відходів дозволена лише на спеціально призначених для цього підприємствах чи об'єктах.

     Відповідні зміни до  Закону України  «Про відходи» було внесено у 2012 році Законом № 5402-VI. Цим же Законом встановлено адміністративну відповідальність за захоронення неперероблених відходів. Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 82-8, згідно з якою порушник заплатить штраф у розмірі від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ). Для посадових осіб, громадян-суб'єктів підприємницької діяльності передбачено штраф від 50 до 100 НМДГ. За повторне протягом року порушення штраф становитиме: для громадян: від 80 до 100 НМДГ, для посадових осіб і підприємців - від 100 до 200 НМДГ.

     При цьому з 10 червня 2018 року вводяться у дію зміни в поводженні з відходами, передбачені Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

     Зокрема, передбачено, що Кабінет Міністрів України визначить порядок формування тарифів на послуги з поводження із побутовими відходами. Під послугами з поводження із побутовими відходами слід розуміти послуги з вивезення, переробки і захоронення побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими із урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування. Таким чином, громадяни, іноземці і апатриди платитимуть не лише за вивезення сміття, як було раніше.

     Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів повинні будуть:

- укласти договори з виконавцем послуг із вивезення побутових відходів;

- оплачувати послуги з поводження із побутовими відходами;

- забезпечувати роздільне збирання побутових відходів.

     Виконавця послуг із вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсній основі в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів. Він укладе договори про надання послуг з поводження із побутовими відходами зі споживачами. Виконавець зобов'язаний укласти договори про надання послуг із переробки і захоронення побутових відходів з суб'єктами господарювання, що надають такі послуги. Договори про надання послуг з поводження із побутовими відходами повинні містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб'єктами господарювання, що надають послуги з переробки і захоронення побутових відходів.

     Крім того, з червня передбачено стимулювання споживачів до роздільного збирання відходів. Роздільне збирання заохочуватимуть шляхом виключення з плати за послугу поводження із побутовими відходами вартості операцій із поводження з окремо зібраними (відсортованими) корисними компонентами цих відходів.