12.03.2018

Питання - відповіді

 

Особи, що проживають не за місцем реєстрації
 
Чи можуть голосувати на місцевих виборах громадяни, які у день голосування перебуватимуть не за місцем постійної реєстрації?

      Не можуть. Право голосу на місцевих виборах мають дієздатні громадяни України, яким на день виборів виповнилося 18 років та які належать до відповідних територіальних громад та проживають у межах відповідного виборчого округу (місце проживання зареєстровано на відповідній території).

Чи є можливість тимчасово змінити місце голосування, звернувшись до відділу ведення Державного реєстру виборців для того, щоб проголосувати на місцевих виборах за місцевим фактичного проживання?

     Ні, оскільки процедура тимчасової зміни місця голосування на місцевих виборах не застосовується.

Внутрішньо переміщені особи

Чи мають право громадяни України, які вимушено залишили свої домівки у Донецькій та Луганській областях, АРК, голосувати на місцевих виборах за місцем фактичного перебування на території інших регіонів України?

     Внутрішньо переміщені особи на місцевих виборах, які проводяться на території за місцем їх фактичного перебування, не голосують, оскільки вони не належать до відповідної територіальної громади.

     Такі громадяни зможуть проголосувати на цих місцевих виборах за умови, якщо вони стануть членами відповідної територіальної громади, тобто зареєструють нове місце проживання на відповідній території згідно із Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні ” (із занесенням відомостей про реєстрацію місця проживання до паспорта громадянина України).

Військовослужбовці

Чи можуть проголосувати на місцевих виборах військовослужбовці, які в день голосування перебувають у місцях тимчасової дислокації військових частин?

     Утворення виборчих дільниць для підготовки та проведення голосування на місцевих виборах у місцях дислокації військових частин Законом не передбачено.

Чи мають право голосу на місцевих виборах громадяни України, які є військовослужбовцями строкової служби?

     Не мають, оскільки ці громадяни України вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади та не мають права голосу на місцевих виборах.

Чи мають право проголосувати на місцевих виборах військовослужбовці, що несуть службу за контрактом?

     Так, якщо вони мають право голосу на відповідних місцевих виборах, тобто їх місце проживання зареєстровано на відповідній території. Такі військовослужбовці голосуватимуть на звичайних виборчих дільницях, до яких вони віднесені за своїм зареєстрованим місцем проживання.

Чи може посвідчувати особу виборця, який є військовослужбовцем за контрактом, військовий квиток?

     Не може. Статтею 3 Закону визначено, що документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, є паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України. Будь-які інші документи, які посвідчують особу виборця, у тому числі і військовий квиток, не є підставою для надання йому членами ДВК можливості проголосувати, навіть за умови наявності виборця у списку виборців.

Правоохоронці, що в день виборів виконують свої службові обов’язки на виборчій дільниці

Як проголосувати працівникам правоохоронних органів,  
які виконуватимуть свої службові обов’язки в день голосування
 на виборчій дільниці?

     Вони зможуть проголосувати на цій дільниці лише у тому випадку, якщо відноситимуться до цієї дільниці за своїм зареєстрованим місцем проживання.

Ув'язнені

Чи голосують на місцевих виборах особи, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі?

     Громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади та не мають права голосу на місцевих виборах.

Чи можуть проголосувати на місцевих виборах особи, щодо яких було обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту, та які знаходяться в слідчому ізоляторі (СІЗО)?

     Не можуть. У таких установах, як слідчі ізолятори, під час проведення місцевих (на відміну від загальнодержавних) виборів спеціальні виборчі дільниці, утворені на постійній основі відповідно до Закону України “Про вибори народних депутатів України ”, не використовуються.

 

 

 

Як проголосувати виборцям за місцем свого перебування, якщо вони нездатні пересуватися самостійно?

Згідно вимог п. 2 ч. 3, ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеві вибори» виборець, який за віком, у зв’язку з інвалідністю чи за станом здоров’я тимчасово нездатний пересуватися самостійно і має бажання проголосувати за місцем свого перебування (проживання), поштою або через інших осіб, не пізніше 20 години останньої п’ятниці перед днем виборів подає до дільничної виборчої комісії виборчої дільниці, на якій він включений до списку виборців, власноручно написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування (проживання) із зазначенням такого місця.

Заява викладається в довільній формі.

До заяви додається довідка медичної установи про стан здоров’я виборця, яка засвідчує факт його тимчасової нездатності пересуватися самостійно.

Ця заява є зобов’язанням виборця забезпечити умови для дотримання вимог щодо порядку голосування, передбачених цим Законом.

Виборець, який постійно нездатний самостійно пересуватися, щодо якого у списку виборців зазначена відповідна відмітка про постійну НСП, заяву про забезпечення голосування йому на дому до виборчої комісії не подає і виборча комісія зобов’язана сама організувати голосування на дому.

Але якщо виборець, щодо якого у списку виборців зазначена відповідна відмітка про постійну НСП бажає проголосувати на виборчій дільниці, він повинен до 12 години останньої суботи перед днем голосування письмово або особисто повідомити відповідну дільничну виборчу комісію про бажання проголосувати у приміщенні для голосування.

 

Як звернутися виборцю до органу ведення Реєстру щодо його включення до Державного реєстру виборців?

Особа, яка набула права голосу, або особа, яка має право голосу, однак виявила, що вона не включена до Реєстру, може за власною ініціативою звернутися до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання на території України щодо свого включення до Реєстру. Особа, яка звернулась до органу ведення Реєстру подає письмову заяву та паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України.

Орган ведення Реєстру перевіряє достовірність вказаної інформації у заяві особи. За результатами перевірки орган надсилає на виборчу адресу виборця довідку про його включення до Реєстру або повідомлення виборцю про відмову в задоволенні заяви виборця.

 

 

В.о. начальника відділу ведення

Державного реєстру виборців                                                      А.В.Сметана