20.09.2021

Відділ агропромислового розвитку Подільської районної державної адміністрації інформує

Строки сівби озимих культур.

 

  Серед усього складного комплексу питань, які прийдеться вирішувати у зв’язку з посівом озимих культур у вкрай посушливих умовах, найважливіше значення має вибір кращого строку сівби. Складність цього питання полягає в тому, що надійно не можна передбачити час випадіння дощів і їх ефективність. Тому слід розглядати декілька можливих ситуацій:

а) Багато фахівців погоджуються з тим, що вже тепер у відносно ранні строки (до 20 вересня) на добре підготовлених полях можна посіяти пшеницю в сухий ґрунт. Насіння може зберігати схожість до появи ефективних опадів. З’являються хороші сходи навіть при відносно невеликих опадах (10-15 мм), а у подальшому вологість може зростати при пізніх опадах. Так дійсно, це може бути як найкраща ситуація. Але розраховувати на таку ситуацію ризиковано. По-перше опади найближчого часу можуть бути невеликими і у творять «провокаційну» зволоженість ґрунту, при якій насіння швидко проросте (5-7 днів) і навіть встигне дати сходи, а в подальшому при відсутності опадів поверхнева волога швидко висохне і покільчене насіння чи проростки загинуть від посухи чи інших чинників – пліснявої мікрофлори та фітотоксичної дії протруйника. З цих причин ранні строки при дефіциті вологи в ґрунті можна рекомендувати як виняток. На невеликих площах (20-30% від запланованої) на добре підготовлених полях на випадок випадіння суттєвих дощів (20-25 мм) у другій половині вересня рослини від ранніх строків потребують захисту від злакових мух, попелиць, цикад, які крім прямого пошкодження є переносниками вірусних захворювань. Насіння ранніх строків сіву (до 20 вересня) при повній відсутності опадів може знаходитись в сухому ґрунті без суттєвого зниження життєздатності до 20 днів без обробки спеціальними протруйниками. В подальшому під впливом гігроскопічної вологи і розвитку патогенних організмів схожість насіння знижується до 12-15% впродовж 30, і до 22-30% впродовж 60 днів. На зниження посівних якостей насіння висіяного в сухий ґрунт безумовно впливають погодні умови – температура повітря, її добові коливання, вологість повітря. Для більш тривалого збереження насіння (більше 60 днів) в достатньо життєздатному стані необхідна обробка спеціальними хімічними препаратами.

б) Випадання агрономічно-суттєвих дощів (для існуючих умов не менше 20-30 мм) в період з 20 вересня до 15 жовтня є необхідною умовою для масового посіву озимої м’якої пшениці в оптимальні стоки: для крайнього півдня з 28 вересня по 15 жовтня; для середньої частини степової зони – з 25 вересня по 10 жовтня; для північних районів Степу – з 20 вересня по 5 жовтня.

в) Ситуація може бути значно складнішою і, нажаль, більш вірогідною виходячи невтішних тривалих метеорологічних прогнозів. Посуха і високі температури будуть продовжуватись у вересні і жовтні. В цій ситуації при повній відсутності вологи в ґрунті для уникнення або зменшення негативного впливу на схожість насіння тривалого знаходження в ґрунті, найбільш прийнятний варіант посіву у другій половині або вкінці оптимальних строків: тобто, для крайнього півдня не раніше 5-10 жовтня; середньої смуги Степу – 1 – 5 жовтня; північної частини – 25 вересня – 1 жовтня. В цих умовах технологія посіву повинна бути такою, щоб не допустити глибокого загортання.

Багаторічний досвід  свідчить, що при оптимальних строках сівби озима пшениця вегетує осінню 60-65 діб і більше і досягає фази кущення 3-4 стебел на рослину. Такі посіви, як правило, надувають високого рівня загартування  з вмістом цукрів 35-40 % у вузлі кущення, що забезпечує надійну перезимівлю. Посіви з таким станом розвитку рослин необхідно вирощувати за інтенсивною технологією для реалізації високого потенціалу  продуктивності сучасних сортів.

При більш пізніх строках (з 5-15 жовтня) сходи появляються до початку листопада і рослини встигають досягти фази кущення (2-4 стебла), що також в роки з можливістю додаткового кущення в теплі періоди зимівлі чи ранньої весни, здатні забезпечувати високий урожай. В той же час затримка  з посівом на більш пізній строк небезпечна тим, що до початку зими рослини можуть утворити лише 1-2 листки використавши  весь запасних речовин зернівки і не встигнувши накопичити нових продуктів фотосинтезу. З цих причин загартування до низьких температур і стійкість до вимерзання у рослин дуже низька. Але в умовах теплих зим без значного зниження температури такі посіви сортів озимої м’якої пшениці селекції СГІ - НЦ НС здатні кущитись взимку та при ранньому відновленні весняної вегетації при вологій і прохолодній погоді, що в окремі роки забезпечує задовільний урожай.

Гарних Вам врожаїв!