16.01.2015

Сплачуємо пенсійний збір

               Здавалось би, що об’єднує будинок, автомобіль, крім того , що ними можна володіти? Мабуть, те , що це коштовні речі. А от про те , що в разі їх купівлі чи продажу ми мусимо сплатити збір обов’язкове державне пенсійне страхування, знає не кожен.

Платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи , які набувають право властності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в підрозділах МВС. Ідеться про купівлю легкових автомобілів , зокрема у виробників або торговельних організацій , окрім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством; про обмін , дарування (безоплатну передачу); успадкування , крім випадків успадкування легкового автомобіля відповідно до закону та на інших підставах , передбаченних у законодавстві.

Об’єктом оподаткування для зазначених  платників є вартість легкового автомобіля.

Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування сплачують залежно від вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договору купівлі-продажу, довідки-рахунку торговельних організацій , договору міні, довідки органів митної служби, акта експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів,що підтверджують цю вартість, у розмірі:

-3%, якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який визначено в законодавстві на 1 січня звітного року;

-4%,якщо вартість легкового автомобіля перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб ; який визначено в законодавстві на 1 січня звітного року та який не перевищує 290 таких розмірів;

-5% якщо вартість легкового автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який визначено в законодавстві на 1 січня звітного року.

-Ураховуючи положення статті 188 Податкового кодексу України, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій набуття права власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в підрозділах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, сплачують із вартості легкового автомобіля без урахування податку на додану вартість, якщо суму такого податку зазначено в документі, який , підтверджує вартість автомобіля.

- У цьому разі раджу звернутися до положень пункту 2 частини першої статті 708 Цивільного кодексу України. Там сказано: якщо покупець протягом гарантійного або інших  термінів, котрі визначено в обов’язкових для сторін правилах або договорі, виявить недоліки, про які не повідомив продавець, то покупець має право вимагати від продавця або виготовлювача заміни товару на аналогічний товар належної якості або на такий самий товар іншої моделі з відповідним перерахунком, коли є різниця в ціні. Тому якщо легковий автомобіль аналогічної моделі й артикулу видають споживачеві як заміну автомобіля за гарантією, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування під час реєстрації такого автомобіля не сплачують.

У разі здійснення операції купівлі-продажу нерухомого майна такий збір сплачує покупець у розмірі 1% від вартості нерухомого майна, зазначенного в договорі купівлі- продажу. Коли відбувається передача майнових прав на нерухомість від одного власника до другого іншим шляхом, а ніж купівля-продаж, то збір на обов»язкове державн пенсійне страхування під час здійснення такої операції з нерухомістю не сплачують.

Хочемо звернути вашу увагу  на те , що платниками збору з операцій купівлі-продажу не рухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, котрі купують таке майно ( за винятком державних підприємств, установ та організацій, що купують нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, які мають імунітети та привілеї згідно із законами та міжнародними договорами України, згоду на обов’язковість яких надала Верховна Рада України, а також за винятком громадян, які купують житло і перебувають у черзі на одержання житла або купують житло вперше.

 

Начальник  управління                                                                        О.А.Швець