04.03.2019

Використовуючи інструменти децентралізації, міста і села роблять свій вклад у боротьбу за незалежність України, - В’ячеслав Негода у Відні

Міжнародна спільнота цікавиться прогресом децентралізації в Україні. З цією метою Організація з безпеки та співробітництва у Європі організувала у Відні інформаційний захід для представників дипломатичних місій країн-учасниць ОБСЄ. Перебіг децентралізації в Україні, результати та виклики реформи представили на заході перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода, заступник голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Ольга Лішик та голова Новоселицької ОТГ Чернівецької  області Марія Нікорич.

Децентралізація за порівняно короткий час забезпечила сприятливі умови для розвитку громад і регіонів, чим здобула високу підтримку суспільством. В’ячеслав Негода навів дані соціологічних досліджень, які проводилися в Україні у 2018 році за підтримки програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні»: 58% населення країни, у порівняні з 19% у 2015 році, вважають, що реформа місцевого самоврядування потрібна. 61% жителів ОТГ відзначили покращення якості послуг у громадах, 80% населення України підтвердили, що обізнані про реформу місцевого самоврядування.

«Коли кажуть, що поінформований – значить озброєний, то це саме про цей випадок. Чим більше ми могли доносити до людей суть і переваги децентралізації, тим більше вони отримували для себе основи для прийняття важливих рішень. Саме розуміння реформи викликає її підтримку людьми і їх безпосередню участь у втіленні надскладних завдань. Держава створила умови для розвитку громад, прийняла необхідні закони, забезпечила ресурсну основу, залучила технічну допомогу міжнародної донорської спільноти… А люди на місцях обирають відповідальну владу і спільно, крок за кроком, повертають своїм громадам все те, що було втрачено за десятиліття через жорстко централізовану систему влади. Використовуючи на повну потужність інструменти децентралізації, тим самим міста і села роблять свій вклад у боротьбу за незалежність України, саме вони будують нашу країну міцнішою», - сказав перший заступник Міністра.

В Україні на добровільних засадах створено вже 878 об’єднаних громад. З них 72 ОТГ очікують рішення про призначення перший місцевих виборів, решта – вже активно розвиваються. Фіскальна децентралізація зміцнила спроможність місцевих бюджетів, які із 68,6 млрд грн у 2014 році зросли до 234 млрд грн у 2018 році. А бюджети об’єднаних громад  з 5 млрд грн у 2016 році збільшилися до 20 млрд грн у 2018 році. Крім цього, більш ніж у 40 разів держава наростила фінансову підтримку місцевого та регіонального розвитку – 20,75 млрд грн у 2019 році, тоді як в 2014 році цей показник складав всього 0,5 млрд грн.